FAQ

Často kladené otázky

Misia a ciele asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel

Poslaním Slovenskej asociácie pre manažment vody a kontrolu legionely je zvyšovať povedomie o rizikách súvisiacich s baktériou legionela a presadzovať najlepšie postupy prevencie a kontroly v prostredí vodných systémov. Naším cieľom je poskytovať odborné poradenstvo, vzdelávanie a podporu organizáciám a jednotlivcom zodpovedným za riadenie vodných systémov, s cieľom chrániť verejné zdravie a minimalizovať výskyt legionárskej choroby na Slovensku. Usilujeme sa tiež o spoluprácu s vládnymi agentúrami a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom zlepšiť predpisy a normy týkajúce sa kontroly baktérií legionela.

Asociácia poskytuje svojim členom široké spektrum vzdelávacích príležitostí a zdrojov. Patria sem pravidelné webináre, semináre a konferencie, ktoré sa zaoberajú najnovšími trendmi, výzvami a najlepšími postupmi v oblasti manažmentu vody a kontroly legionely.

Členovia majú tiež prístup k online knižnici technických dokumentov, usmernení a nástrojov, ktoré im pomôžu pri hodnotení rizík, vývoji plánov riadenia vody a implementácii preventívnych a kontrolných opatrení.

Asociácia uľahčuje aj partnerské učenie a výmenu poznatkov prostredníctvom osobných networkingových podujatí.

Asociácia aktívne spolupracuje s vládnymi agentúrami, ako sú Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva, s cieľom presadzovať účinné politiky a predpisy týkajúce sa kontroly legionely. Poskytujeme technické odborné znalosti a spätná väzba k navrhovaným právnym predpisom a podieľame sa na vývoji národných noriem a usmernení. 

Spolupracujeme aj s ďalšími organizáciami, ako sú profesijné združenia, akademické inštitúcie a skupiny výskumu a vývoja, s cieľom podporiť výmenu poznatkov a koordinovať úsilie v oblasti prevencie a kontroly legionely. Usilujeme sa tiež o zvyšovanie povedomia verejnosti a zapojenie zainteresovaných strán prostredníctvom informačných kampaní a podujatí.

Asociácia poskytuje niekoľko spôsobov, ako zostať informovaný o najnovších správach, udalostiach a zdrojoch. Našim členom posielame pravidelné e-mailové spravodaje, ktoré obsahujú aktualizácie o aktivitách asociácie, nadchádzajúcich udalostiach a nových publikáciách alebo zdrojoch.

Aktuálne informácie nájdete aj na našej webovej stránke, ktorá obsahuje kalendár udalostí, blog a sekciu tlačových správ. Sledujte nás na sociálnych sieťach, vrátane LinkedIn, Instagramu a Facebooku, kde zdieľame poznatky a zapájame sa do diskusií o témach súvisiacich s kontrolou legionely.

Asociácia bude organizovať školenia, semináre a konferencie zamerané na zvyšovanie povedomia o legionelách a najlepších postupoch prevencie a kontroly. Bude tiež vyvíjať vzdelávacie materiály a pokyny pre rôzne cieľové skupiny, vrátane manažérov budov, zdravotníckych pracovníkov a širokej verejnosti. Asociácia bude spolupracovať s odbornými školami a univerzitami pri začleňovaní problematiky legionel do študijných programov.

Asociácia bude spolupracovať so zdravotníckymi zariadeniami a orgánmi verejného zdravotníctva na zlepšení diagnostiky a nahlasovania legionelóz. To bude zahŕňať vývoj štandardizovaných protokolov a usmernení pre testovanie a nahlasovanie, ako aj vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov o dôležitosti presnej diagnostiky a surveillance. Asociácia bude tiež presadzovať povinné nahlasovanie legionelóz a používanie citlivých diagnostických metód.

Certifikácia a školenia

Asociácia poskytuje svojim členom široké spektrum vzdelávacích príležitostí a zdrojov. Patria sem pravidelné webináre, semináre a konferencie, ktoré sa zaoberajú najnovšími trendmi, výzvami a najlepšími postupmi v oblasti manažmentu vody a kontroly legionely.

Členovia majú tiež prístup k online knižnici technických dokumentov, usmernení a nástrojov, ktoré im pomôžu pri hodnotení rizík, vývoji plánov riadenia vody a implementácii preventívnych a kontrolných opatrení.

Asociácia uľahčuje aj partnerské učenie a výmenu poznatkov prostredníctvom osobných networkingových podujatí.

Kritériá pre certifikáciu poskytovateľov riešení budú zahŕňať preukázané skúsenosti a odborné znalosti v oblasti prevencie a kontroly legionel, dodržiavanie uznávaných priemyselných noriem a usmernení, ako aj záväzok k etickým a transparentným obchodným praktikám. Certifikácia budov bude založená na splnení špecifických požiadaviek na kvalitu vody, ako je absencia alebo nízka úroveň kontaminácie legionelami, dodržiavanie osvedčených postupov údržby a monitorovania, ako aj zavedenie účinných plánov riadenia rizík.

Nezávislosť a transparentnosť

Asociácia bude zabezpečovať nezávislé a objektívne informácie prostredníctvom spolupráce s uznávanými odborníkmi, akademickými inštitúciami a medzinárodnými organizáciami. Všetky poskytované informácie budú založené na vedeckých dôkazoch a overených postupoch.

Asociácia zabezpečí nezávislosť a transparentnosť certifikačného procesu prostredníctvom jasných a objektívnych kritérií hodnotenia, angažovaním nezávislých odborníkov a audítorov a pravidelným zverejňovaním informácií o certifikačných postupoch a výsledkoch. Bude tiež zavedený robustný mechanizmus podávania sťažností a odvolací proces na riešenie akýchkoľvek obáv alebo sporov.

Analýza rizík a manažment rozvodov vody

Asociácia poskytuje komplexné služby hodnotenia rizík legionely pre širokú škálu vodných systémov, vrátane chladiacich veží, vodovodných systémov, víriviek a dekoratívnych fontán. Naši hodnotitelia rizík vykonávajú podrobné posúdenia na mieste, ktoré zahŕňajú vizuálnu kontrolu, odber vzoriek vody a testovanie, ako aj preskúmanie prevádzkových postupov a dokumentácie.

Na základe zistení vypracujeme podrobnú správu o hodnotení rizík, v ktorej identifikujeme potenciálne riziká a poskytneme odporúčania na zlepšenie. Ak chcete požiadať o hodnotenie rizika, jednoducho kontaktujte asociáciu prostredníctvom našej webovej stránky alebo telefónu a náš zástupca vás prevedie procesom a naplánuje hodnotenie podľa vašich potrieb.

Asociácia vykoná komplexnú analýzu a prieskum súčasného stavu v SR v oblasti hygienického zabezpečenia rozvodov pitnej vody. To bude zahŕňať zber a vyhodnotenie údajov o výskyte legionell, používaných metódach prevencie a kontroly, ako aj identifikáciu nedostatkov a oblastí vyžadujúcich zlepšenie. 

Proces vytvorenia a implementácie týchto dokumentov bude zahŕňať spoluprácu s odborníkmi, regulačnými orgánmi a zainteresovanými stranami s cieľom vyvinúť štandardizované nástroje a metodiky hodnotenia rizík. Dokumenty budú vychádzať z medzinárodných usmernení a najlepších postupov a budú prispôsobené špecifickým podmienkam a potrebám Slovenska. Po vývoji budú dokumenty testované v pilotných projektoch a následne revidované a finalizované na základe získanej spätnej väzby. Asociácia bude poskytovať školenia a podporu pri implementácii týchto dokumentov v praxi.

Vyhláška 91/2023 zavádza povinné hodnotenie rizika legionel vo vodných systémoch určitých typov budov, ako sú nemocnice, hotely a komerčné budovy. Vyžaduje tiež pravidelné monitorovanie legionel, implementáciu preventívnych a kontrolných opatrení a vedenie záznamov. Vyhláška stanovuje maximálne prípustné koncentrácie legionel v rôznych častiach vodného systému a špecifikuje požiadavky na vzorkovanie a analytické metódy.

Hlavné nedostatky a výzvy zahŕňajú nedostatok povedomia a porozumenia požiadavkám zo strany vlastníkov a prevádzkovateľov budov, obmedzené zdroje a kapacity na vykonávanie hodnotení rizík a monitorovanie, ako aj potrebu jasnejších pokynov a podpory zo strany regulačných orgánov. Existujú tiež obavy týkajúce sa nákladov spojených s dodržiavaním predpisov a potenciálneho dopadu na malé podniky.

Údaje ukazujú na stúpajúci trend výskytu legionárskej choroby na Slovensku, pričom v posledných rokoch sa počet hlásených prípadov zvýšil. V roku 2022 bolo zaznamenaných 138 prípadov, čo zodpovedá incidencii 2,54 na 100 000 obyvateľov. Napriek tomuto nárastu je však miera oficiálne nahlásenej choroby stále výrazne nižšia v porovnaní s mnohými inými európskymi krajinami, čo naznačuje možnosť významného podiagnostikovania a podhlásenia.

Najčastejšími zdrojmi nákazy legionelami na Slovensku sú vodné systémy v budovách, ako sú chladiace veže, rozvodné siete teplej vody, sprchy a vodovodné batérie. Rizikovými faktormi sú starnutie infraštruktúry, neadekvátna údržba a dezinfekcia, stagnácia vody a tvorba biofilmu. Zdravotnícke zariadenia, hotely a komerčné budovy s komplexnými vodnými systémami predstavujú obzvlášť vysoké riziko.

Najčastejšie používanými metódami prevencie a kontroly legionel v slovenských budovách sú termálna dezinfekcia (napr. superheat-and-flush), chemická dezinfekcia (napr. chlórom, chlórnom dioxide, peroxidom vodíka) a fyzikálne úpravy (napr. filtrácia, UV žiarenie). Hlavnými obmedzeniami týchto metód sú ich prerušovaná povaha, potenciál pre koróziu a poškodenie potrubia, tvorba nebezpečných vedľajších produktov a neschopnosť poskytnúť reziduálny dezinfekčný účinok v celom systéme.

Kontakt

Napíšte nám

S radosťou odpovieme na akékoľvek otázky, ktoré máte, a pomôžeme vám nájsť najlepšie riešenie. 

Prečo sa s nami skontaktovať:
Kontaktný formulár