Medzinárodné skúsenosti s kontrolou legionel odhaľujú pozoruhodný fenomén, ktorý môžeme nazvať „paradoxom pozornosti“. Krajiny s najrozvinutejšími programami monitorovania legionel a najširším spektrom dostupných dezinfekčných technológií často reportujú najvyššie počty prípadov legionelózy. Spojené štáty, Francúzsko, Nemecko či Holandsko – všetky tieto krajiny majú rozsiahle diagnostické kapacity, desiatky akreditovaných spoločností poskytujúcich riešenia kontroly legionel, bohaté výskumné programy a predsa pravidelne bojujú s ohniskami legionelózy.
Je situácia na Slovensku iba ilúzia?
Slovensko predstavuje opačný pól tohto spektra a vytvára intriguteľný prípad štúdie. Krajina reportuje výrazne nižšie počty prípadov legionelózy v porovnaní s európskym priemerom, a to aj napriek tomu, že environmentálne testy odhaľujú koncentrácie legionel, ktoré by v iných krajinách spustili okamžité varovné protokoly. Nedávne merania ukazujú, že 34% vzoriek obsahuje legionely s koncentráciami dosahujúcimi až 12 miliónov KTJ/L – hodnoty, ktoré sa zvyčajne vyskytujú len pri závažných kontamináciách.
Tento rozpor vedie k fundamentálnej otázke: Je slovenský prístup k vodnej bezpečnosti natoľko efektívny, že dokáže kontrolovať legionely bez formálnych programov, alebo sa jedná o klasický prípad nedostatočnej diagnostiky vytvárajúcej ilúziu bezpečnosti?
Dopad povedomia na spôsob testovania pacientov
Vedecká literatúra jasne dokumentuje, že legionelóza je „lekárska diagnóza závislá od povedomia“ – ak lekári nepoznajú riziko alebo nemajú informácie o rastúcom riziku vo vodných systémoch, nezahŕňajú vyšetrenie legionelózy medzi prioritné, nakoľko sa medzi pacientmi objavuje veľmi sporadicky a náklad sa javí ako neopodstatnený pri danej epidemiologickej situácií.
Druhým faktorom je rozšírená prax empirickej antibiotickej liečby, ktorá môže maskovať skutočné príčiny pneumónie a vytvárať zdanlivé liečebné úspechy bez identifikácie skutočného patogénu.
Dôveruj ale preveruj
Najzávažnejšou observáciou je však technologická závislosť na konvenčných metódach, ktoré môžu mať v komplexných vodných systémoch značné limitácie. Termická dezinfekcia, ktorá bola účinná v jednoduchších systémoch v minulosti, sa v dnešných komplexných vodovodných sieťach s množstvom slepých vetiev a variabilnými prietokmi stáva čoraz menej spoľahlivou. Chlórovanie, oxid chloričitý či peroxid vodíka majú svoje miesto, ale nie sú univerzálnymi riešeniami pre všetky aplikácie.
Dostupnosť alternatívnych metód a možnosť výberu klienta vhodného riešenia je kľúčovou pre úspešné odstránenie kontaminácie a rizika zo systému. Nespočetné množstvo štúdií preukazuje neúčinnosť jednotlivých metód pri zohľadnení technických aspektov skúmených budov. Pre správcov budov je najdôležitejšie nájsť metódu úpravy vody, ktorá bude účinná aj pri zohľadnení jednotlivých prevádzkových poriadkov a kapacít personálu.
Najčastejšou chybou býva absencia dodatočného a pravidelného kontrolovania kontaminácie v rozvodoch pitnej a teplej vody po implementácií úpravy vody. Nezávisle od typu je potrebné pravidelne vodu kontrolovať a rovnako kontrolovať účinnosť technológie a či je koncentrácia dezinfekcie na výtokovom ramienku t.j. umývadle stále dostatočná.
"Nezávisle od typu je potrebné pravidelne vodu kontrolovať a rovnako kontrolovať účinnosť technológie a či je koncentrácia dezinfekcie na výtokovom ramienku t.j. umývadle stále dostatočná."
Udržateľnosť zabezpečeného systému
Základnou zásadou vodného manažmentu je, že každý systém je unikátny. Hotel s 500 izbami má odlišné požiadavky ako geriatrické centrum či administratívna budova. Staršie potrubie reaguje inak na chemické biocídy ako nové materiály. Systémy s nízkym prietokom potrebujú iné prístupy ako vysoko-prietokové siete. Ignorovanie tejto reality vedie k systematickým zlyhaniam kontroly.
V krajinách s rozvinutými programami kontroly legionel pozorujeme diverzifikovaný prístup – UV ožarovanie, ionizáciu kovov, ozón, pokročilé systémy chloramínov, heat-and-flush protokoly.
Každá technológia má svoje špecifické aplikácie a limitácie. Znepokojujúce na slovenskej situácii je okrem nedostatku technológií, aj zdanlivá rezistencia voči „novým“ hoci v európe a vo svete desaťročiami overeným metódam.
Problematické je spoliehanie sa na metódy vyžadujúce intenzívnu údržbu a špecializovaný personál v prostredí, kde už tak preťažené technické tímy nemocníc musia riešiť množstvo iných priorít. Medzinárodné skúsenosti ukazujú nespočetné systémy, ktoré zlyhali nie kvôli technologickým nedostatkom, ale kvôli nedostatočnej údržbe alebo nesprávnej prevádzke.
Preto sa čoraz viac orientuje pozornosť na technológie, ktoré poskytujú robustnú kontrolu legionel s minimálnymi nárokmi na údržbu a prevádzku. Systémy schopné fungovať efektívne aj v podmienkach obmedzeného personálu a rozpočtu nie sú len praktickou úvahou – sú otázkou udržateľnosti a spoľahlivosti vodnej bezpečnosti.
Poučme sa z chýb iných
Slovenský paradox pripomína situácie pozorované v iných krajinách pred tým, ako tam došlo k významným ohniskám legionelózy. Nízke čísla môžu byť klamlivé, pokiaľ nie sú podporené robustným monitoringom a diagnostikou. História učí, že legionela nezmizne len preto, že ju nemerieme.
Zo zahraničia si môžeme vziať jasný príklad, ktorý sa over v nejdnom členskom štáte európskej únie – diverzifikovať prístupy k vodnej bezpečnosti ešte pred vznikom problémov. Investovať do diagnostických kapacít, ale súčasne rozšíriť spektrum dostupných technologických riešení. Uznať, že každá budova je unikátna a môže potrebovať špecifické riešenie prispôsobené jej technickým charakteristikám a prevádzkovým obmedzeniam.
Najdôležitejšie je nepodceňovať riziko len preto, že ho momentálne nevidíme. V oblasti vodnej bezpečnosti platí nemenná zásada, že prevencia je vždy lepšia a ekonomicky efektívnejšia ako reakcia na krízu. Krajiny, ktoré sa učia o legionele prostredníctvom tragédií, platia neporovnateľne vyššiu cenu než tie, ktoré investujú do prevencie.
Slovensko má jedinečnú príležitosť učiť sa z medzinárodných skúseností a implementovať komplexné riešenia vodnej bezpečnosti pred tým, ako sa stane ďalším príkladom krajiny zaskočenej nepripravenosťou na realitu legionelózy v moderných vodných systémoch.
Riziko pre verejné zdravie
Súčasná situácia na Slovensku predstavuje viacvrstvové riziko pre verejné zdravie, ktoré si vyžaduje okamžitú pozornosť. Kombinácia vysokých environmentálnych koncentrácií legionel s nedostatočnou diagnostikou vytvára scenár „tichej epidémie“ s potenciálne vážnymi dôsledkami.
Odporúčame preto vyhľadávať a implementovávať technológie poskytujúce robustnú kontrolu legionel s minimálnymi nárokmi na údržbu. V kontexte slovenských zariadení, kde nielen pacienti s oslabenou imunitou, ale aj zdraví hotelový hostia, návštevníci wellness centier, zamestnanci kancelárskych budov a obyvatelia bytových komplexov denne riskujú vystavenie koncentráciám legionel presahujúcim 100 000 KTJ/L, nie sú takéto systémy len praktickou úvahou – sú otázkou ochrany života všetkých občanov.
Riziko nie je obmedzené len na zdravotníckych zariadenia. Každý človek sprchujúci sa v kontaminovanej vode v hoteli, používajúci vírivku v spa centre, alebo len umývajúci si ruky v kancelárskej budove môže byť vystavený riziku legionelózy. Starší turisti, fajčiari, osoby s chronickými ochoreniami – všetci patria do rizikových skupín, ktoré môžu z bežnej dovolenky alebo pracovnej cesty priniesť domov život ohrozujúcu infekciu.
Urgentnosť preventívnych opatrení
Zo zahraničných skúseností vyplýva jasné varovanie: čím dlhšie odkladáme systematické riešenia, tým dramatickejšie sú konečné dôsledky. Krajiny, ktoré sa spoliehali na nedostatočnú diagnostiku a ignorovali environmentálne dôkazy, platili vysokú cenu v ľudských životoch naprieč všetkými sektormi – od zdravotníctva po turizmus.
Každý deň, keď hostia slovenských hotelov, návštevníci wellness centier, pacienti nemocníc a zamestnanci kancelárií používajú vodu s koncentráciami legionel presahujúcimi bezpečné limity tisíckrát, predstavuje hazardovanie s ich životmi. Nie je to len problém zdravotníctva – je to celonárodné riziko verejného zdravia.
Záver
V prípadoch, kde tradičné metódy nedokázali zabezpečiť bezpečnosť, alternatívne technológie ako ionizácia medi a striebra preukázali schopnosť chrániť životy návštevníkov všetkých typov zariadení. Medzinárodné implementácie dokumentujú dramatické zníženie infekcií v nemocniciach, hoteloch, wellness centrách aj kancelárskych budovách.
Asociácia vodného manažmentu a prevencie legionel vyzýva na okamžité kroky k ochrane verejného zdravia. Každý odložený deň môže znamenať ďalšie nediagnostikované prípady legionelózy, predĺžené hospitalizácie a v najhoršom prípade preventabilné úmrtia – či už ide o pacienta v nemocnici, turistu na dovolenke, alebo zamestnanca v kancelárii.
Sme pripravení poskytovať odborné poradenstvo všetkým inštitúciám – nemocniciam, hotelom, wellness centám, správcom budov – ktoré chcú prevziať zodpovednosť za bezpečnosť svojich návštevníkov. Otázka nie je, či máme prostriedky na implementáciu účinných riešení, ale či si môžeme dovoliť ďalej ignorovať rastúce riziko pre všetkých občanov pohybujúcich sa v našich budovách a zariadeniach.

Autor článku
Andrej Zemplényi
Andrej Zemplényi je odborník na vodné systémy a prevenciu legionell, zakladateľ Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel. S viac ako desaťročnými skúsenosťami sa špecializuje na inovatívne riešenia pre kvalitu a bezpečnosť vody, vrátane ionizácie medi a striebra a šokovej dezinfekcie. Má záľubu vo vodných systémoch a hydraulike a rád prijíma výzvy na neštandardné riešenia.